Czy nadciąga rewolucja w edukacji? Wyjątkowa konferencja Fundacji Szkolnej – ,,I4E: Innovations 4 Education” 

Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego „Future of Jobs Report”, do 2030 roku około 15% obecnie istniejących zawodów może zniknąć, co wymaga adaptacji i ciągłego rozwoju osobistego. 

11 kwietnia 2024 r. odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które zrewolucjonizowało sposób myślenia o edukacji – konferencja ekspercka „I4E: Innovations 4 Education”, zorganizowana przez Fundację Szkolną.

Przemiany na rynku pracy, wynikające zarówno z postępu technologicznego, jak i zmian w strukturach zawodowych oraz związana z tym potrzeba rewolucji w edukacji stały się tematem przewodnim eventu.

Konferencja miała na celu zainicjowanie dialogu o przygotowaniu młodzieży na nadchodzące zmiany, poprzez promowanie innowacyjnych metod nauczania, interdyscyplinarności i rozwijanie kompetencji potrzebnych na rynku pracy XXI wieku.  Wydarzenie zgromadziło 15 znakomitych panelistów, 5 wyjątkowych ekspertów i ponad 200 znamienitych gości na sali. Było również relacjonowane na żywo i obejrzane przez 16 000 osób. Jeśli nie mieli Państwo szansy śledzić naszego wydarzenia ,,na żywo” – możecie obejrzeć retransmisję online.

Podczas konferencji I4E, Fundacja Szkolna wraz z ekspertami z różnych dziedzin nauki, biznesu, technologii i mediów, odkrywali nowoczesne metody kształcenia, z naciskiem na podejście STEAM. Podkreślali również wagę synergii pomiędzy edukacją, nowymi technologiami a biznesem.

Wydarzenie skupiło się na trzech głównych panelach dyskusyjnych:

1 | „Wyzwania i możliwości wdrażania innowacyjnych technik i metod nauczania w szkołach, z uwzględnieniem podejścia STEAM: Jakie są główne wyzwania związane z wdrażaniem innowacji w edukacji, a także jakie korzyści może przynieść taka transformacja?” – panel został poprowadzony przez Krystiana Hanke z Radia 3/5/7, a udział wzięli znakomici eksperci: Sylwia Włodarczyk – członkini Zarządu Fundacji Szkolnej ds. Edukacji, Zyta Czechowska – dyrektorka Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i wybitna ekspertka w dziedzinie specjalnych potrzeb edukacyjnych, Oktawia Gorzeńska – twórczyni wielu cenionych inicjatyw edukacyjnych, w tym 42 Warsaw, Krzysztof Podhajski – Prezes Zarządu Europejskiego Funduszu Wsi Polskiej oraz dr Jędrzej Witkowski – Prezes Zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej.

2 | „Rola innowacyjnych technik i metod nauczania w przygotowaniu młodzieży do wyzwań przemysłu 4.0. Inwestowanie w innowacje w edukacji jako klucz do sukcesu zawodowego uczniów i uczennic.” – to temat drugiego z paneli, który był moderowany przez Mikołaja Kunicę, redaktora naczelnego Business Insidera, z udziałem Moniki Matysiak-Szymańskiej z firmy Deloitte, Marka Abrahama – Prezesa Zarządu Shape Robotics, Łukasza Hołubowskiego – Przewodniczącego Zgromadzenia Fundacji Szkolnej, Adama Kamińskiego – Prezesa Zarządu InfoTech oraz Tomasza Wiatraka – Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego ORLEN Unipetrolu.

3 | Jako ostatni miał miejsce panel dyskusyjny pod tytułem: „Tworzenie innowacyjnych środowisk edukacyjnych: Jak wykorzystać mądrze technologie w edukacji? AI w edukacji dziś i w przyszłości.” – moderowany przez Karola Górnowicza ze Skriware, z udziałem Iwony Brzózki-Złotnickiej – Prezeski Stowarzyszenia “Cyfrowy Dialog”, Pawła Czerwonego – Head of Google For Education, Pawła Psutego – założyciela GoCloud Polska, prof. Masayuki Wada – z AstroCeNT oraz Adama Wiśniewskiego – współzałożyciela firmy AI Clearing, z siedzibą w Teksasie.

Nie zabrakło także motywujących wystąpień, tzw. power speech’y prof. Witolda Orłowskiego, prof. Konrada Raczkowskiego, Krzysztofa Świerka – Dyrektora Zarządzającego Polskiej Izby Motoryzacji, znanego influencera Petrosa Psyllosa, Alexandru Piciorusa, założyciela i Prezesa firmy Smis. Dochodzą do tego inspirujące prezentacje i interaktywne doświadczenia, które zmotywowały uczestników wydarzenia do podejmowania nowych wyzwań i inicjatyw w dziedzinie edukacji i innowacji.

Wypowiedzi wielu prelegentów podkreślały, jak istotne jest dostosowanie systemu edukacyjnego do szybkich zmian technologicznych, zwłaszcza w kontekście sztucznej inteligencji i cyfryzacji. Wyzwaniem jest nauczanie uczniów umiejętności, które będą aktualne w przyszłości, gdy wiele zawodów może ulec zmianie lub zaniknięciu. Mimo postępu technologicznego, człowiek w nauczaniu pozostaje niezastąpiony. Nauczyciele nie tylko przekazują wiedzę, ale również uczą krytycznego myślenia i adaptacji do ciągle zmieniającego się świata. Zauważono też konieczność przejścia od tradycyjnych metod nauczania do bardziej dynamicznych i interaktywnych, które lepiej odpowiadają na potrzeby współczesnych uczniów i rozwijają ich umiejętności praktyczne. Podkreślono, że równy dostęp do nowoczesnych technologii edukacyjnych jest kluczowy dla zwiększenia efektywności nauczania i zmniejszenia dysproporcji edukacyjnych. W kontekście szybko zmieniającego się rynku pracy i technologicznego postępu, programy nauczania muszą być elastyczne i ciągle aktualizowane, aby przygotować uczniów do wyzwań przyszłości.

Przygotowana  na naszej stronie retransmisja to kilka godzin niezwykle ciekawych wystąpień, wykładów i dyskusji prowadzonych ze światowej klasy ekspertami z dziedziny edukacji, biznesu i technologii, które z pewnością rzucą nowe światło na edukację przyszłości. 

Zachęcamy do jej obejrzenia.

Wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesu konferencji, chcielibyśmy serdecznie podziękować. Wasze zaangażowanie, wiedza i entuzjazm sprawiły, że wydarzenie było niezapomniane. Dziękujemy panelistom za niezwykle ciekawe i inspirujące dyskusje oraz prelegentom za fantastyczne prezentacje i dzielenie się swoją wiedzą. Wasze wystąpienia wniosły ogromną wartość dla edukacji i zainspirowały nas do dalszego rozwoju.

Ogromne podziękowania należą się również Pawłowi Czerwonemu za możliwość realizacji wydarzenia we wspaniałych, przyjaznych przestrzeniach Google for Startups. Dzięki temu mogliśmy zorganizować konferencję na najwyższym poziomie i zapewnić naszym uczestnikom niezapomniane doświadczenie.

Pragniemy też podziękować wszystkim uczestnikom za udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Wasze pytania, dyskusje i wkład sprawiły, że konferencja była źródłem inspiracji do dalszych działań na gruncie zawodowym, do eksperymentowania z nowymi metodami nauczania, do tworzenia innowacyjnych programów edukacyjnych i dążenia do doskonałości w pracy z uczniami. 

Mamy nadzieję, że nasz event był początkiem niejednej wspólnej drogi, na której się spotkamy, aby dalej dzielić się wiedzą i doświadczeniem.

Teraz, gdy opuściliśmy mury tego wydarzenia, nie niesiemy ze sobą tylko notatek i prezentacji, ale także ogromną dawkę motywacji i determinacji. Determinacji, aby kontynuować naszą misję zmiany świata poprzez edukację.

Adres

ul. Obrzeżna 12a, 02-691 Warszawa

Sekretariat

+48 22 843 22 42
+48 22 847 10 71

Skontaktuj się z nami!

  Imię
  Nazwisko
  Adres e-mail
  Wiadomość

  Ta strona chroniona jest przez reCAPTCHA. Obowiązuje Polityka Prywatności oraz Regulamin Google.

  *